ایدز

ایدزReviewed by محمد عباسی on Oct 17Rating:

 (HIV) مخفف (Human Immuno-deficiency Virus) میباشد به معنای ویروس نقص ایمنی انسان. پس عامل بیماری ایدز (AIDS)، ویروس (HIV) است.

(AIDS) مخفف (Syndrom  Deficiency Aquired Immune) می باشد به معنای سندرم نقص ایمنی اکتسابی پس متوجه شدیم که (HIV) نام ویروس مولد بیماری (AIDS) می باشد.

دستگاه ایمنی بدن عفونت ها و بیماری ها را دفع می کند. زمانیکه ویروس اچ آی وی (HIV) وارد بدن فرد می شود، ویروس به تدریج شروع به از بین بردن اجزای سیستم ایمنی اکتسابی می کند و به این ترتیب بدن نمی تواند حتی با بیماری های جزئی مقابله کند واین فرد مستعد ابتلا به انواع بیماری ها می شود. زمانی که پیشرفت ویروس موجب شد بیماری ها در فرد شدت پیدا کنند، وضعيتي به نام ایدز (AIDS) ايجاد می شود ودر نتیجه، عوامل عفونی و بیماری های فرصت طلب دیگر انسان را درگیر کرده و موجب پیدایش علائم و نشانه‌های گوناگونی در بدن می‌شوند که بر اساس نوع بیماری ثانویه ناشی از عوامل فرصت طلب تا حدودی متفاوت است. دسته اول بیماری‌هایی مثل سینوزیت ، اسهال ، زونا ، ذات‌الریه (پنومونی) و سل هستند که در افراد معمولی هم دیده می‌شوند، ولی در مبتلایان به ایدز شیوع بسیار بالاتری داشته و به درمان‌های معمول پاسخ نمی‌دهند. دسته دوم بیماری‌هایی هستند که در افراد عادی وجود ندارند و ضعف شدید ایمنی که به واسطه ویروس ایدز ایجاد شده است، منجر به بروز این گونه بیماری‌ها می‌شود. این دسته از بیماری‌ها شدیدتر بوده و مرگ و میر زیادتری دارند.

 درواقع اگر بتوان سیستم ایمنی را تقویت کرد و خیلی زود با ویروس ورودی به بدن در مراحل ابتدایی مبارزه کرد، زمان ابتلا به بیماری (AIDS) به تاخیر خواهد افتاد.

 در نتیجه هر چه زودتر متوجه حضور ویروس در بدن شویم بهتر می توانیم آن را تحت کنترل در آوریم.

اچ آی وی (HIV) چگونه منتقل می شود؟

۱: از طریق تماس جنسی با فرد آلوده.

۲: از طریق استفاده مشترک از سرنگ یا سرسوزن (جهت تزریق مواد).

۳: از طریق تزریق خون یا فراورده های خونی آلوده (البته در کشورهایی که آزمایش اچ آی وی (HIV) روی خون انجام میگیرد به طور خیلی نادر دیده می شود).

۴: نوزاد یا کودک زنی که مبتلا به اچ آی وی (HIV) می باشد ممکن است قبل یا هنگام زایمان یا از طریق تغذیه از شیر مادر به این ویروس آلوده شود.

۵: کارکنان بخشهای بهداشت و درمان از طریق فرورفتن سوزن آلوده به خون حاوی ویروس به بدنشان یا بعد از ورود خون آلوده به زخم باز یا اعضاء مخاطی در معرض خطر هستند.

نکته : اچ آی وی (HIV) در مقدار و حجم های متفاوت در خون، منی، ترشحات مهبلی، شیر مادر، بزاق، و اشک یافت شده است.

نکته : دانشمندان و متخصصین پزشکی اتفاق نظر دارند که اچ آی وی (HIV) به خوبی نمی تواند در محیط زندگی کند و در نتیجه امکان انتقال محیطی اچ آی وی (HIV)  (مثل هوا و آب و حشرات) محدود می باشد.

نکته : تماسهای عادی از طریق بوسه با دهان بسته یا در اصطلاح بوسه عادی اچ آی وی (HIV) را انتقال نمی دهد.

نکته : در بعضی از بیماران مبتلا به ایدز (AIDS) ،اچ آی وی (HIV) در بزاق و اشک به مقدار بسیار ناچیزی یافت شده است. البته وجود  این مقدار  کم  اچ آی وی (HIV ) در مایعات مترشحه بدن لزوما به مفهوم انتقال اچ آی وی (HIV) توسط این ترشحات نمی باشد. این ویروس در عرق بدن افراد مبتلا یافت نشده و هرگز دیده نشده است که تماس با بزاق، اشک و عرق بدن فرد مبتلا باعث انتقال اچ آی وی (HIV) شود.

راه هایی که ابتلا به HIV را افزایش می دهد :

۱٫ تماس جنسی حفاظت نشده (بدون استفاده از کاندوم).

۲٫ تماس جنسی در مواقع ابتلا به سایر بیماریهای آمیزشی.

۳٫ ورود مستقیم خون آلوده به ویروس از طریق سوزنهای تزریق مواد ، تزریق خون یا بعضی فراورده های خونی آلوده، فرورفتن اتفاقی سوزن در سیستمهای خدمات بهداشتی.

۴٫ انتقال از مادر به نوزاد (قبل یا هنگام زایمان یا هنگام شیردهی).

۵٫ انتقال از طریق Tatoo،خالکوبی، سوراخ کردن گوش یا دیگر اعضا بدن ، ختنه، طب سوزنی با سوزنها با ابزارهای غیر استریل.

راه هایی که منجر به ابتلا به HIV نمی شود :

۱٫ تماسهای روزمره با افراد مبتلا به اچ آی وی (مانند دست دادن).

۲٫ شنا کردن در استخر.

۳٫ استفاده از توالت فرنگی.

۴٫ استفاده از رختخواب ، غذا یا ظروف غذاخوری فرد مبتلا.

۵٫ نیش پشه یا گازگرفتگی حیوانات.

۶٫  اهداء خون  (در صورت استریل بودن وسایل خونگیری).

۷٫ از اشک یا بزاق.

۸٫ رابطه جنسی ایمن و محافظت شده با کاندوم مناسب.

۹٫ عطسه و سرفه کردن.

چگونه ابتلا به HIV تشخیص داده می شود ؟

فرد ممکن است که (HIV) را در بدن خود داشته باشد ولی از نظر سلامتی کاملاً سالم به نظر برسد. تنها راه مطمئن تشخیص آلودگی به ویروس انجام آزمایش خون در آزمایشگاه می باشد. از زمان ورود ویروس به بدن انسان تا زمانی که شواهد آزمایشگاهی ظاهر شود،‌ ممکن است فاصله زمانی بین دو هفته تا شش ماه طول بکشد که به آن “دوره پنجره” (window period) می گویند. در این دوران شخص آلوده بوده و می تواند دیگران را نیز آلوده کنند، ولی ممکن است هیچ یک ازعلایم بالینی و آزمایشگاهی متداول را در خود بروز ندهد.

در صورتی که  شک دارید که از طریق یکی از راه های ذکر شده آلوده شده اید می توانید برای انجام آزمایش HIV به پزشک خود و یا مستقیماً به مراکز انتقال خون و دیگر مراکزی که آزمایش ایدز را انجام می دهند، مراجعه کنید. فراموش نکنید درطی این ۶ ماه نباید خود و دیگران را درمعرض رفتار خطرناک قرار دهید. افرادی که رفتارهای پرخطر داشته اند اما تست (HIV) آنها منفی بود، لازم است سه ماه بعد و در صورت تداوم رفتار پرخطر هرشش ماه آزمایش (HIV) را تکرار نمایند.

 درمان ایدز چگونه است ؟

اولین اقدام پزشک برای درمان این بیماران، روان درمانی است. باید بیمار اطمینان خاطر پیدا کند که بیماری او رو به بهبودی است.بیمار می بایست از مراحل درمان تا حدودی اطلاع داشته باشد، تمامی مسائل مربوط به پیشگیری به این بیماران آموخته شود و تمامی عوامل خطر  برای آنها گفته شود.

تعیین زمان شروع دارو:

– درمان زود هنگام  (Early therapy)

– درمان دیر هنگام  (Late therapy)

پس از شروع درمان، معمولا بعد از دو تا چهار هفته آثار درمان کاملا آشکار می شود.مساله بسیار مهمی که در حال حاضر به عنوان یکی از معضلات درمان مطرح می باشد، هزینه درمان است. قیمت داروها بسیار گران است.روش درمان در حال حاضر در ایران به این صورت است که پس از شناسایی بیماران، درمان با روش (late therapy) و با استفاده از سه دارو انجام می گیرد.

برای‌ مقابله‌ با عفونت‌ها یا پیشگیری‌ از آن ها ممکن‌ است‌ آنتی‌بیوتیک‌ تجویز شود.داروهای‌ ضد ویروسی‌ (دیدانوزین‌، استاوودین‌، زالسی‌ تابین‌، زیدوودین‌) و نیز داروهای‌ مهارکننده‌ پروتئاز، در درمان‌ عفونت‌ با ویروس‌ ایدز مورد استفاده‌ قرار می‌گیرند و ممکن‌ است‌ پیشرفت‌ بیماری‌ را به‌ تأخیر اندازند. تجویز آنها باید توسط‌ پزشکان‌ با تجربه‌ انجام‌ پذیرد. بعضی از این داروها (مثل زیدوودین‌) می‌توانند‌ انتقال‌ عفونت‌ به‌ جنین‌ مادران‌ حامله‌ را کاهش‌ دهند.

چرا ساخت واکس HIV دشوار است ؟

تلاش‌های محققان برای ساخت واکسنی برای بیماری ایدز بارها و بارها با شکست مواجه شده است. این مساله تا حدی به این دلیل است که هیچ کس نتوانسته است به تعادل صحیحی برای واکسن دست یابد؛ تعادلی که بتواند بدن را به فعالیت و ساخت پادتن وادار کند، اما در عین حال شخص را بیمار نسازد. مطالعه جدیدی که بر روی میمون‌ها انجام شده است راه‌ حل جدیدی را پیشنهاد می‌کند: اگر بتوان واکسن‌ها را به گونه‌ای ساخت که در بدن باقی بمانند، می‌توانند تاثیر بهتری داشته باشند.

 آیا HIV واکسن دارد ؟

برای نخستین بار در جهان واکسن درمانی ضد ایدز در بیمارستان کودکان در شهر رم پایتخت ایتالیا بر روی گروهی از کودکان مبتلا به این ویروس آزمایش شد. آزمایشات مذکور به ریاست پروفسور ˈپائولو پالماˈ و اکیپ پروفسور ˈپائولو روسی ˈو با همکاری دانشگاه ˈتور ورگاتاˈ شهر رم بر روی کودکانی انجام شد که از مادران مبتلا به ایدز متولد شده اند. تزریق این واکسن به همراه درمان ضد ویروسی کلاسیک باعث افزایش واکنش دفاعی بدن و توان کنترل تکثیر ویروس ایدز شده است.البته هنوز مسیر طولانی برای اثبات اثر گذاری این واکسن پیش رو است.

 

 

توسط | ۱۳۹۶-۲-۲ ۰۹:۴۴:۲۷ +۰۰:۰۰ مهر ۲۶ام, ۱۳۹۵|سلامت و پزشکی دسته بندی ها|برچسب ها:٪ s |بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

محمد عباسی

بنده دانشجوی رشته عمران هستم . تصمیم گرفتم اطلاعاتم رو از طریق یک وب سایت با هم وطنان عزیزم در میان بگذارم . بنده در زمینه ایده ‍پردازی و ارائه طرح های اختراع کار میکنم . امیدوارم اطلاعات بنده بتونه نیازهای شما بزرگواران رو برطرف کنه .

ثبت ديدگاه

دوست داری با وردپرس درآمد میلیونی داشته باشی؟
قوی ترین آموزش های کسب درآمد از وردپرس رو به صورت رایگان، دریافت کن
آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ میمونه